دسته بندی نشده

گوگل با کمک دوربین موبایل به شناسایی برخی بیماریها می پردازد

Google-Health

یکی از تازه های تکنولوژی که در همایش سالانه The Check Up توسط شرکت گوگل اعلام گردید و در وبسایت xda-developers نیز منتشر شد، این شرکت نتایج تحقیقاتش در زمینه پروژه‌های سلامتی را اعلام نمود. در این پروژه‌ها برای شناسایی و اطلاع از صحت و سلامت قلب و عروق و بینایی، از گوشی‌های هوشمند کمک گرفته می شود.

پروژه اول مبتنی بر تحقیقات قبلی گوگل ساخته شده که با استفاده از تصاویر بالینی چشم به شناسایی عوامل بیماری‌های قلبی عروقی از جمله اندازه گیری قند خون، کلسترول و چشم دیابتی می‌پرداخت. حالا این شرکت به دنبال شناسایی بیماری‌های مرتبط و نامرتبط با دیابت از طریق دوربین موبایل و با کمک یادگیری ماشینی است.

«گرگ کورادو»، رئیس بخش هوش مصنوعی سلامت گوگل در پستی اعلام کرد: «با توجه به حصول نتایج رضایت‌بخش اولیه، پیگیر تحقیقاتی بالینی با شرکایی نظیر EyePACS و Chang Gung Memorial Hospital (CGMH) هستیم تا دریابیم آیا می‌توان با دوربین موبایل بیماری‌های مرتبط و نامرتبط با دیابت را از روی تصاویر چشم خارجی شناسایی کرد یا خیر.»

گوگل با میکروفن موبایل صدای قلب را ضبط می‌کند

دیگر پروژه این شرکت به چگونگی استفاده از میکروفن گوشی است که در آن هر کسی با موبایل بتواند صدای قلبش را ضبط کند.

این پروژه در مراحل اولیه آزمایش‌های بالینی قرار دارد ولی لازم به اشاره است که اپلیکیشن Google Fit اکنون این قابلیت را دارد که در اندازه‌گیری ضربان و تنفس کاربر با گوشی به کار گرفته شود. این برنامه از سنسور دوربین و یادگیری ماشینی استفاده می‌کند. قابلیت مذکور ابتدا منحصر به گوشی‌های پیکسل بود، اما گوگل بعدا آن را روی سایر گوشی‌های اندرویدی و iOS نیز عرضه نمود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.