دسته بندی نشده

رویکرد مشکوک شرکت کانن برای فروش بیشتر جوهر چاپگر

Canon

شکایت از کانن به علت غیر فعال شدن چاپگرهای چندکاره ، پس از تمام شدن جوهر !

مشتریان شرکت Canon از رویکرد مشکوک این شرکت برای فروش بیشتر جوهر شکایت کردند زیرا در صورت تمام شدن جوهر، چندین عملکرد چاپگر همه کاره غیرفعال می شود.

سازندگان چاپگرهای مصرفی، مدتهاست رفتار تجاری تیغ یا Razor Blade را الگوی خود قرار داده اند. این نام از شرکتهایی الهام گرفته شده است که دسته های تیغ ارزان می فروشند، اما تیغه های جایگزین سازگار با آن دسته ها را با قیمت های بسیار بالاتر به مشتریان عرضه می کنند.

چاپگرهایی که توانایی چاپ رنگی با کیفیت عالی در خانه را دارند مدتهاست مورد اقبال کاربران قرار گرفته است و به طرز شگفت آوری مقرون به صرفه هستند، اما این قیمت مناسب به این دلیل است که بیشترین سود فروشنده حاصل از فروش جوهر است.

اغلب اوقات، این چاپگرهای خانگی هنگامی که فقط یک کارتریج تک رنگ تمام یا کم می شود، از طریق نرم افزار کاملاً غیرفعال شده و کاربر را مجبور می کند تا جوهر را خریداری و آن را جایگزین کند، حتی اگر آنها فقط قصد چاپ متن سیاه و سفید را داشته باشند.

به گزارش گیزمودو ظهور دستگاه هایی مانند تلفن های هوشمند و حتی رسانه های اجتماعی اشتراک گذاری عکس ها را به صورت دیجیتالی بسیار آسان کرده است ، به این معنی که کاربران عکس ها را کمتر و کمتر چاپ می کنند. این امر بر روی سودآوری چاپگرهای خانگی تأثیر گذاشته است که باعث شده است شرکت هایی مانند اپسون چاپگرهایی را معرفی کنند ( EcoTank ) که بسیار ارزان تر و آسان تر پر می شوند و هنگامی که جوهر یک کارتریج کم می شود به طور کامل غیرفعال نمی شوند. اما همانطور که دیوید لیکرفت متوجه شد، همه سازندگان چاپگر این مسیر را طی نمی کنند.

لیکرافت، که هفته گذشته در دادگاه فدرال آمریکا در نیویورک به عنوان شاکی از کانن حضور یافت، متوجه شد که چاپگر همه کاره Canon Pixma MG6320 هنگامی که جوهر ندارد، عملیات اسکن یا فکس را انجام نمی دهد. در حالیکه بدون جوهر، سایر عملکردهای چاپگر که به جوهر وابسته نیستند می بایست فعال باشد.

به گفته Bleeping Computer ، این موضوعی است که حداقل به سال 2016 برمی گردد زمانی که سایر مشتریان مشکل مشابه را از طریق انجمن های آنلاین شرکت به Canon گزارش کردند و توسط افراد پشتیبانی شرکت به آنها گفته شد که تمام کارتریج های جوهر باید نصب شده و حاوی جوهر باشند تا بتوانید از همه ویژگی های چاپگر استفاده کنید.

در شکایت نامه ذکر شده است که Canon چاپگرهای همه کاره خود را که دارای چندین ویژگی متمایز از جمله چاپ، کپی، اسکن و حتی گاهی فکس است، بدون هشدار مبنی بر وابستگی این ویژگیها به سطوح کافی جوهر ، معرفی می کند و به فروش می رساند.

در نتیجه، مصرف کنندگان مجبورند متحمل بار و هزینه غیر منتظره و غیر ضروری در قالب خرید جوهر شوند، در غیر این صورت قادر به اسکن یا فکس اسناد با استفاده از دستگاه به اصطلاح همه کاره نخواهند بود.

هیچ دلیل یا مبنای فنی برای ساخت چاپگرهای همه کاره با عملکرد تشخیص سطح مطلوب جوهر وجود ندارد که باعث شود اسکنر در زمان کم یا خالی بودن جوهر از کار بیفتد. کانن چاپگرهای همه کاره را به گونه ای طراحی کرد که از مصرف کنندگان بخواهد بدون توجه به قصد چاپ، سطح استاندارد جوهر را در دستگاه های خود حفظ کنند. نتیجه این سیاست، افزایش فروش جوهر است که شرکت کانن از آن سود قابل توجهی به دست می آورد.

شکایت اعتراضی گروهی که دارای بیش از 100 عضو می باشد، محاکمه شدن کانن توسط هیئت‌منصفه را به همراه تقاضای حداقل ۵ میلیون دلار غرامت را بهمراه خواهد داشت. در آن شکوائیه به بیش از 20 مدل چاپگر همه کاره Canon اشاره شده است که این رفتار مشکل ساز را نشان می دهد. بسته به نتیجه و اینکه آیا دادگاه اجازه می دهد این حرکت اعتراضی ادامه یابد یا خیر ، هرکسی که یکی از مدل های نامبرده شده کانن را خریداری کرده باشد، واجد شرایط دریافت و جبران خسارت خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.